1. Co to jest i na czym polega postępowanie egzekucyjne w budownictwie?
W przypadku kiedy po nałożeniu grzywny w celu przymuszenia, wykonawca zobowiązany nadal nie wykonuje swojego obowiązku organ administracji architektoniczno – budowlanej lub organ nadzoru budowlanego może i powinien zastosować wykonanie zastępcze. Wykonanie zastępcze stosowane jest, gdy egzekucja dotyczy obowiązku wykonania czynności, którą można zlecić innej osobie do wykonania za zobowiązanego i na jego koszt.
2. Jakie środki egzekucyjne w postępowaniu administracyjnym przewiduje prawo?
Częstym problemem organów nadzoru budowlanego i organów administracji architektoniczno-budowlanej jest niewykonywanie przez zobowiązanych (inwestorów, właścicieli lub zarządców obiektów) nałożonych przez nich obowiązków (wykonania rozbiórki całości lub części obiektu, wykonania robót albo przedłożenia ocen lub ekspertyz technicznych). W takich przypadkach organy mają do dyspozycji jedynie dwa środki egzekucyjne: grzywnę w celu przymuszenia oraz wykonanie zastępcze.
3.Jakie jest zastosowanie systemu e-Wykonania Zastępcze w toku postępowania egzekucyjnego?
W postępowaniu egzekucyjnym dotyczącym obowiązków wynikających z przepisów prawa budowlanego, organ egzekucyjny ma do dyspozycji dwa środki egzekucyjne, tj. grzywnę w celu przymuszenia oraz wykonanie zastępcze, przy czym co do zasady grzywna może zostać nałożona tylko raz.
Jeśli więc pomimo nałożenia grzywny, zobowiązany nie wykona obowiązku w wyznaczonym terminie, organ egzekucyjny powinien zastosować wykonanie zastępcze. Zastosowanie wykonania zastępczego następuje poprzez wydanie postanowienia.
Wykonanie zastępcze wiąże się z wyborem wykonawcy. W tym celu, organ egzekucyjny może zamieścić ogłoszenie w portalu eWZ, otrzymać oferty potencjalnych wykonawców, porównywać je, negocjować i wybrać najlepszą z nich.
Mając na uwadze, że już w postanowieniu o zastosowaniu wykonania zastępczego należy podać przybliżoną kwotę kosztów, a także, nie później niż w ciągu 30 dni wskazać wykonawcę, organ może skorzystać z eWZ jeszcze przed wydaniem postanowienia.
Warto pamiętać, że ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przewiduje szereg rozwiązań umożliwiających organowi egzekucyjnemu uzyskanie od zobowiązanego zaliczek i zwrotu kosztów wykonania zastępczego.
Portal eWZ będzie rozwijany w celu usprawnienia ustaleń i obsługi umowy oraz rozliczeń z wykonawcą.
4. Czy publikowanie ogłoszeń na portalu jest obligatoryjne?
Nie, ale zalecane. Zwiększa zasięg i szanse na znalezienie wykonawcy.
5. Jak zacząć korzystać z serwisu e-Wykonania Zastępcze?
Aby zacząć korzystać z serwisu jako wykonawca wystarczy się zalogować za pośrednictwem węzła krajowego, dodać podmiot, w imieniu którego będą składane oferty, wybrać interesujące ogłoszenie i złożyć ofertę.
6. Jak dodać podmiot do konta Wykonawcy?
Po zalogowaniu, w bocznym menu należy wybrać zakładkę ‘Moje podmioty’, następnie ‘Dodaj podmiot’. Dane podmiotu można uzupełnić ręcznie lub po wpisaniu numeru NIP lub REGON pobrać je za pomocą ikony z lupą na końcu pola tekstowego.
7. Jak złożyć ofertę na wykonanie prac budowlanych w ramach wykonania zastępczego za pośrednictwem serwisu e-Wykonania Zastępcze?
Złożenie oferty do ogłoszenia o wykonaniu zastępczym wymaga zalogowania się do serwisu eWykonania Zastępcze za pośrednictwem węzła krajowego. Utworzone przy pierwszym logowaniu konto Użytkownika wymaga samodzielnego dodania Podmiotu, w imieniu którego oferta ma być złożona. Dane firmy mogą zostać pobrane automatycznie lub wpisane ręcznie.
Po wyborze ogłoszenia, jako zalogowany użytkownik, należ wybrać opcję 'Złóż ofertę', uzupełnić wymagane informacje w formularzu i zatwierdzić poprzez naciśnięcie "Wyślij ofertę". Po wysłaniu pojawi się potwierdzenie tej czynności w postaci komunikatu.
8. Skąd będę wiedzieć, co się dzieje z moją ofertą?
Każda złożona oferta uzyskuje status 'w toku' i zostaje zapisana w "Moje oferty" w zakładce 'w toku'. W przypadku dokonania przez urząd wyboru oferty, status oferty zostanie zmieniony na 'zaakceptowana' albo 'odrzucona' a oferta zostanie przeniesiona do właściwej zakładki.
9. Ile trwa wyłonienie wykonawcy?
- miesiące, w skrajnych przypadkach kilka lat (bo np. przedmiot rozbiórki to b. niska kwota)
- teoretycznie, wg prawa: 30 dni na wskazanie od postanowienia
- w praktyce: postanowienie wydawane po znalezieniu wykonawcy
10. Czy zdarza się, że wykonawcy się nie zgłaszają?
Tak, zdarza się, że nie ma ofert od wykonawców.
11. Jaki jest czas obowiązywania ogłoszenia?
Ogłoszenie jest ważne do daty wskazanej w ogłoszeniu.
12. Czy muszę wskazywać posiadane uprawnienia?
Nie jest to obowiązkowe, ale zalecane. W przypadku wskazania przez organ w ogłoszeniu wymogu posiadania jakiegoś rodzaju uprawnień, ofertę będzie mógł złożyć tylko wykonawca, który ma zaznaczone posiadanie takiego uprawnienia.
13. Kto może składać oferty?
Oferty mogą składać osoby fizyczne w imieniu podmiotów, do reprezentowania których mają podstawę prawną (np. stosowne upoważnienie lub pełnomocnictwo).